Wiadomości
parafiakobior.pl

Wakacje w pełni. Długie letnie dni to czas odpoczynku i regeneracji, nie tylko dla najmłodszych. Co roku biura podróży prześcigają się w promocji nowych kierunków letniego wypoczynku. Zwiedzanie świata i poznawanie nowych kultur to niejednokrotnie niesamowite doświadczenie. Sam Bóg stwarzając świat powiedział przecież: „Czyńcie sobie ziemie poddaną”.

Wakacje to jednak nie tyko czas odpoczynku dla ciała, ale i dla ducha. Jak nauczał Jan Paweł II: „odpoczynek jest rzeczą świętą, pozwala bowiem człowiekowi wyrwać się z rytmu ziemskich zajęć, czasem nazbyt go pochłaniających, i na nowo sobie uświadomić, że wszystko jest dziełem Bożym”. Obok wakacyjnych wyjazdów w najdalsze miejsca nie tylko Polski, ale i egzotycznych krajów spotykamy też coraz większą grupę osób, która wybiera zgoła inne miejsc - sanktuaria, klasztory, pustelnie, domy rekolekcyjne. Można tam nie tylko nacieszyć się pięknem zabytków i otaczającej przyrody, ale także ubogacić duchowo dzięki spotkaniu ze Stwórcą przez refleksję i milczenie, przez modlitwę i kontemplację. Wiele mamy takich miejsc w różnych zakątkach naszej Ojczyzny. Warto wspomnieć także nasze, diecezjalne ośrodki rekolekcyjne jak choćby w Brennej czy w Kokoszycach, które stale zapraszają na rekolekcje i wypoczynek.
Wakacyjny czas może dopomóc w przywróceniu właściwych proporcji między aktywnością zewnętrzną a sferą ducha, między pośpiechem a bardziej naturalnym rytmem życia, między wszechobecnym hałasem a ciszą, która przynosi pokój. Bo przecież to, co istotne, to zachowanie wewnętrznej harmonii, tak aby zwykła egzystencja człowieka miała zawsze ów wymiar nadprzyrodzony, którego każdy z nas potrzebuje.
Na początku czerwca grupa parafian udała się na pielgrzymko-wczasy do Bośni i Hercegowiny. Centralnym punktem tego czasu była wizyta w Medjugorie. Nasi pielgrzymi polecili tam Matce Najświętszej intencje swoich serc i naszej wspólnoty parafialne. W tym miejscu, z którego od dziesięcioleci płynie przesłanie pokoju, wybrzmiała również gorliwa modlitwa o pokój, zgodę i jedność, pomiędzy narodami i nami samymi.

Na wakacyjny czas, wszystkim życzymy chwil wytchnienia zarówno fizycznego, jak i duchowego. Radosnych spotkań w gronie rodziny i przyjaciół, jak również tego najważniejszego spotkania – z Bogiem, w dziele Jego stworzenia.