Wiadomości
parafiakobior.pl
Nasi parafianie okazali wielką gościnność i przyjęli w swoich domach grupę 80 pielgrzymów przybywających na ŚDM z włoskiej diecezji Mondovì, z metropolii turyńskiej.
To był dla nich czas bliższego poznania naszego kraju, ludzi i kultury, a zarazerm duchowe przygotowanie na spotkanie z papieżem Franciszkiem podczas XXXI Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.
Młodzieży towarzyszyło trzech kapłanów: ks. Marco Giordanengo, ks. Federico Boetti oraz ks. Federico Suria, określany również jako „Pucci”. Nasze parafianki Aleksandra Wybrańczyk i Celestyna Myszor czuwały nad Włochami podczas pobytu i zwiedzania okolicy.  
Pielgrzymi przybyli do nas w środę 20 lipca rano, kilka godzin wcześniej niż się spodziewaliśmy. Po śniadaniu udali się do goszczących ich rodzin na odpoczynek po podróży. Wszyscy spotkali się ponownie na wieczornym posiłku, tańcach i śpiewach w domu parafialnym.  
W czwartek włoska młodzież wzięła udział w dekanalnym spotkaniu pielgrzymów w parafii pw. św. Krzysztofa w Tychach, gdzie miała okazję przedstawić się i zaprezentować. Po Mszy św. i obiedzie pielgrzymi udali się do Mediateki na spotkanie z himalaistą Jackiem Jawieniem i zwiedzili zabytkowy kościół św. Walentego w Bieruniu. Wieczorem do łez rozbawił ich występ mima Ireneusza Krosnego. Ten dzień zakończył koncert folklorystyczny na placu Baczyńskiego z udziałem młodych z całego świata, który był okazja do znakomitej zabawy.
W piątek w programie znalazły się odwiedziny zagrody żubrów, zwiedzanie skansenu i Zamku w Pszczynie, a także poprzedzony adoracją Najświętszego Sakramentu wyjazd do Auschwitz-Birkenau. Młodzi pielgrzymi mocno to przeżyli, poruszeni i wstrząśnięci ogromem tragedii, jaka dotknęła w tym miejscu niewinnych ludzi. Nie mogli zrozumieć, jak mogło dojść do tak straszliwej zbrodni.  
Sobota była przeznaczona na odwiedziny u MB Piekarskiej. Śpiewając i wychwalając Boga, wraz z liczną grupą naszych wolontariuszy, pielgrzymi odwiedzili piekarskie wzgórze, aby pokłonić się Matce Bożej. Później udali się na Muchowiec, gdzie razem z innymi młodymi ludźmi wszystkich narodowości uczestniczyli w uroczystej Eucharystii, a także w koncertach grup chrześcijańskich. Chociaż wszystkie wydarzenia zakończyły się późną porą, a pielgrzymi spędzili cały dzień w upalnym słońcu, ich żywiołowość i pełne energii śpiewy zwracały uwagę wszystkich.  
Ostatni dzień był okazją do dłuższych spotkań z rodzinami. O 12.00 odbyła się wspólna Msza św., a po niej uroczysty obiad. Po południu na tyskim stadionie wspólne świętowanie grup rozpoczęło się Koronką do Miłosierdzia Bożego i rozważaniami, po których na koncert ewangeliz\acyjny zaposili muzycy grupy God’s Property i Mietek Szcześniak. Wieczorem goście i gospodarze wspólnie zasiedli do kolacji w domu parafialnym, zakończonej pamiątkowymi zdjęciami.  
W poniedziałek 25 lipca nadszedł czas pożegnania. Nie była to łatwa chwila i ciężko było się rozstać. Tuż po Mszy św., około 11.00 goście opuścili Kobiór. W drodze do Krakowa nawiedzili jeszcze Jasną Górę.
Serdeczne podziękowania należą się wlontariuszom ŚDM oraz wszystkim rodzinom, które tak serdecznie przyjęły naszych gości. Najlepszym potwierdzeniem tego przyjęcia stały się liczne deklaracje gości, pragnących jeszcze raz zawitać do Kobióra...